+421 2 381 047 52
+421 917 457 680
info@amgstudio.sk
facebook.com/AMGtienenie

Užitočné tipy

Skôr ako si objednáte moje služby ...

plusPreverte podporované formáty

Rôzne prehrávače podporujú rôzne typy nosičov (BD, BD-R, DVD-R, DVD+R, DVD-R DL, DVD+R DL, DVD-RAM a pod.). Tie moderné by s väčšinou médií nemali mať problém, pozor však pri starších typoch. Voľbou vhodného média predídeme nechceným sklamaniam či neoprávneným reklamáciám.

plusVyberte si vhodný formát výstupu

Výstupný formát je úzko spojený s tým vstupným. Pokiaľ je teda na vstupe formát PAL DV s pomerom strán 4:3, je vhodné zvoliť rovnaký aj výstupný formát. Je možné ho upraviť na širokouhlý formát (16:9), ale bude to za cenu straty obrazu v jeho vrchnej a spodnej časti. Ak je na vstupe záznam v HD, je možné na výstupe zvoliť formát SD (DVD) alebo HD (Blu-ray).

plusInformujte sa na možnosti a cenu

Vzhľadom na komplexnosť problematiky digitalizácie či strihu videa nie je možné na web stránke uverejniť všetky možnosti ponúkaných služieb. Pokiaľ máte špeciálne požiadavky, ktoré súvisia s ponúkanými službami, ale na mojej web stránke ste o nich zmienku nenašli, bez váhania ma kontaktujte. Pokiaľ to bude možné, nájdeme spolu riešenie.

plusSpíšte podstatné informácie

Pred odoslaním materiálu na spracovanie spíšte podstatné informácie týkajúce sa jeho obsahu ako sú termín konania, miesto konania, navštívené miesta, komentáre k obrázkom a scénam a pod. Čím viac a presnejších sprievodných informácií poskytnete, tým osobnejší bude aj výsledok.

plusSpíšte ďalšie požiadavky

Spíšte aj ďalšie osobné požiadavky ako napríklad vašu obľúbenú hudbu, ak chcete aby bola v zostrihu použitá, ktoré scény chcete v každom prípade zachovať, resp. určite vynechať, a pod.

Skôr ako začnete natáčať ...

plusSkontrolujte nastavenie času a dátumu v kamere

Po príchode na miesto preverte čas nastavený v kamere (hlavne pri natáčaní v krajinách s časovým posunom). Kamera spolu so záznamom uchováva aj informáciu o dátume a čase jeho vytvorenia. Správnym nastavením zabezpečíte jednoznačnú identifikáciu záznamu aj po dlhšom čase.

plusV nastavení kamery vypnite efekty - prechody a filtre

Pokiaľ necháte v nastavení kamery zapnuté prechody medzi scénami (stmievanie, posun, prelínanie a pod.) alebo efekty záznamu (sépia, ČB, starý film a pod.) budú do natáčaných záberov zapísané natrvalo. Ich prípadné dodatočné odstránenie už bude možné len "orezaním" väčšieho úseku záznamu, čím môžete prísť o zaujímavý dej. Prechody a filtre je najlepšie aplikovať na záznam v rámci postprodukcie (spracovanie záznamu v PC). Je to lepšie a hlavne efektívnejšie.

plusPravideľne kontrolujte čistotu objektívu

Objektív ošetrujte mäkkou utierkou na okuliare, ktorá nepúšťa vlákna. Objektív sa môže ľahko ušpiniť napríklad nechceným dotykom alebo prachom. Defekty obrazu, ktoré vznikli v dôsledku špinavého objektívu sa vo fáze postprodukcie už odstrániť nedajú.

plusSkontrolujte stav akumulátora

Skôr než sa vydáte do miest, kde chcete natáčať, skontrolujte výdrž akumulátora v kamere a zhodnoťte možnosti jeho dobíjania. Ak podmienky v miestach natáčania dobíjanie nedovoľujú, zvážte kúpu náhradného akumulátora. Je veľmi nepríjemné, keď sa prázdny akumulátor ohlási uprostred zaujímavej scény.

plusSkontrolujte stav záznamového média

Podobne ako v prípade akumulátora vie aj nedostatok miesta pre záznam pokaziť náladu. Zvážte teda kapacitu a počet médií (miniDV kazeta, SD karta, kapacita HDD), prípadne zvážte kúpu ďalších.

plusZvoľte si správny režim snímania videa

Moderné videokamery umožňujú zvoliť režim záznamu, tak si vyberte ten správny. Voliť možno obyčajne pomer strán (16:9 alebo 4:3), kvalitu záznamu (SD, HD často v niekoľkých módoch), automatický alebo manuálny režim. Niektoré nastavenia môžu mať zvýšené nároky na kapacitu záznamového média. Pokiaľ si nie ste istí, koľko miesta ten ktorý režim potrebuje, vytvorte si niekoľko skúšobných záberov s rôznym nastavením.

plusZvoľte si správny režim snímania zvuku

Nastavenie režimu snímania zvuku je nemenej dôležité ako nastavenie videa. Aj keď mikrofóny zabudované do kamery nie sú postačujúce na vytvorenie kvalitného audio záznamu, obyčajne sú tým jediným, čo má väčšina z nás k dispozícii. Kamery obyčajne umožňujú voliť medzi režimom stereo (často s funkciou potlačenia vplyvu vetra), stereo zoom mikrofónom (vzdialenosť snímaného zvuku sa upravuje podľa ovládania priblíženia videa) alebo režimom s viackanálovým snímaním (napríklad 5.1). Pamätajte na to, že jeden projekt by mal mať zvuk snímaný v jednom režime - stereo alebo dolby surround.

plusMyslite dopredu

Pokiaľ je to len trošku možné, pokúste sa predvídať vývoj situácie. Pre čo najlepšie zábery neváhajte zmeniť miesto, odkiaľ natáčate. Nebojte sa objavovať nové uhly pohľadu. Už malá zmena môže priniesť veľké výsledky.

plusVyvarujte sa rýchlym pohybom kamery

Rýchle pohyby kamery zo strany na stranu (panoramovanie) sú veľkým nepriateľom kvalitného záberu. Pri bežnom snímacom režime 25 obrázkov za sekundu sú v takomto prípade jednotlivé obrázky rozmazané čo sa prejaví aj na výslednom zázname. Pri pomalých pohyboch sú obrázky ostrejšie a výsledný dojem lepší.

plusPribližovanie a vzďaľovanie (zoom) používajte s rozumom

Zoom, teda priblíženie objektu je fantastická funkcia - pokiaľ sa používa s rozumom. Vyvarujte sa rýchlej zmene úrovne priblíženia. Pred priblížením nasnímajte pár sekúnd objekt vzdialený, potom priblížte a nasnímajte pár sekúnd polocelok a po ďalšom priblížení napríklad detail. Samozrejme ak je rýchle priblíženie nevyhnutné alebo má iné opodstatnenie, tak neváhajte a vykonajte to. Vždy však pamätajte na to, že čím viac objekt priblížite, tým väčší problém vám bude robiť udržať ho na jednom mieste v hľadáčiku. Aj ten najmenší pohyb kamerou môže spôsobiť, že objekt z hľadáčika stratíte.

plusVytvárajte si zálohy

Najmä pri digitálnych kamerách a fotoaparátoch so záznamom na HDD alebo SD kartu si z času na čas vytvorte zo záznamov zálohy. Predídete tak prípadnej strate vzácnych okamihov, nezabúdajte, že aj tá najmodernejšia technika občas môže zlyhať. Vymeniteľné médiá - karty a kazety - pri výmene dobre označte aby ste niekedy v strese niečo dôležité nepremazali.

AMG STUDIO | Martin Haško

Vitajte na stránkach AMG STUDIO. Volám sa Martin Haško a spracovaniu domáceho videa sa venujem od roku 2004. Verím, že si z ponuky mojich služieb vyberiete a teším sa na spoluprácu.